sauna v těhotenství
Zdraví/ Health

Sauna v těhotenství

Jste těhotná a ráda jste se předtím saunovala a teď vám to chybí? Přemýšlíte, zda je to vhodné ve vašem stavu a nevíte si rady? Tento článek je určen pro ženy co se rády saunují a nechtějí o tento blahodárný zážitek přijít ani v „jiném stavu“. 🙂 For English scroll down. 🙂

Když jsem byla těhotná poprvé, tak jsem byla mírně vystrašená nevěděla kudy kam a když mi všichni řekli tohle a tohle nesmíš. Poslouchala jsem raději ostatní a přestala poslouchat vlastní tělo a své pocity. Neříkám, že to bylo v té době špatně, ale teď už jsem o něco starší a zkušenější a snažím se více naslouchat sama sobě.

Miluju saunování a otužování a to nejen v zimě, ale i v létě. Prohřát si kosti a pak se naložit do ledové lázně pro mne funguje tak blahodárně, jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. Nechtěla jsem se vzdát těchto biohacků ani v požehnaném stavu. O otužování v těhotenství se můžete dočíst v předchozím článku na blogu, tento článek je věnovaný výhradně saunování v těhotenství.

Při druhém těhotenství jsem začala pociťovat velké bolesti zad. Radila jsem se s různými odborníky až přišla jedna rada, kterou jsem vůbec nečekala: „Máte ráda saunu, suché teplo dělá dobře nejen zádům ale i zvyšuje obranyschopnost organismu během těhotenství“. Toto doporučení mne velice překvapilo, protože při prvním těhotenství jsem slýchala, že saunování je nevhodné.

Začala jsem tedy pátrat a opět se ptát různých odborníků, lékařů a fyzioterapeutů. Závěr mi vyšel takový to: sauna v těhotenství je možná, samozřejmě za určitých pravidel. Není dobré se saunovat v prvním trimestru. Já jsem začala až 14 dní po ukončení prvního trimestru a velice opatrně. Byla jsem v sauně jen pár minut a pozorovala jsem co to se mnou dělá a jestli náhodou v břiše necítím nějaké zvláštní pohyby či protesty od miminka. Shodli jsme se s miminkem po prvních pár minutách, že nám to dělá dobře a stále s tím pokračujeme. Zde jsou pravidla, které jsem dala dohromady.

Pravidlo číslo jedna, která bych řekla, že je úplným základem pro vaše rozhodnutí. RÁDA CHODÍTE DO SAUNY A VÍTE, ŽE VÁM TO DĚLÁ DOBŘE. Pokud do sauny nechodíte a nemáte to ráda, tak bych vám nejspíše nedoporučovala začínat v tom v tak křehkém období. Pokud to, přeci jen chcete zkusit poraďte se radši s odborníkem.

Pravidlo číslo dvě: nic se nemá přehánět. Klasický saunovací cyklus je 3x po 15minutách s 15 minutovými přestávkami. Těhotenský saunovací cyklus je 2x 10 minut a klidně si mezi můžete dát 20 minutovou pauzu. Účelem není potit krev, ale prohřát svaly a fascie a uvolnit tělo. Po každém cyklu doplňte tekutiny, ve formě vody s hořčíkem, bylinný čaj a dopřejte si klidně i sladké šťavnaté ovoce.

Pravidlo číslo tři: vysledujte jaká teplota sauny vám dělá dobře. Mě osobně dělá dobře si dát 80 stupňovou saunu, 90 stupňů už je na mě moc a 70 je zase málo. 🙂 Každý to ovšem máme jinak, pozorujte zkoušejte, začněte od sauny s nejnižší teplotou a pokud se vám to bude zdát málo, tak příště můžete zkusit saunu s vyšší teplotou. Co nedoporučuji je skákat po minutách z jedné sauny do druhé.

Pravidlo číslo čtyři: nesprchujte celé tělo ledovou vodou a nekoupejte se v ochlazovacích bazéncích. Jako formu schlazení můžete klidně volit krátký pobyt na čerstvém vzduchu a pak vlažnou sprchu. Nebo jen jednu z těchto variant. Kdo má rád studenou až ledovou může si osprchovat nohy nebo stát v ochlazovacím bazénku pouze po kolena. Drastické schlazování není dobré pro tělo nechceme jej zbytečně dostat do šoku a překrvit. Schlazovací bazénky mohou být také semeniště bakterií a v tomto období by bylo opravdu nepříjemné dostat jakýkoliv zánět.

Milé nastávající maminky přeji vám hodně zdraví a pohody v tomto období, které vždy nemusí být úplně lehké a přeji vám ať si dáte a máte tu možnost naslouchat sobě a svým potřebám. Pokud si stále nejste jisté poraďte se s vaším ošetřujícím lékařem či jiným zdravotním odborníkem.

S láskou H.

Sauna during pregnancy for English scroll down

Are you pregnant and you used to love sauna and now you miss it? Wondering if it’s appropriate in your condition and unsure? This article is intended for women who like to take a sauna and do not want to lose this beneficial experience even. 🙂

When I was pregnant for the first time, I was slightly scared, I didn’t know where to go, and when everyone told me this and that you shouldn’t do this, I just listened and stopped listening to my own body and my feelings. I’m not saying it was bad at that time, but now I’m a bit older and more experienced and I try to listen to myself more.

I love saunas and coldexposure, not only in winter, but also in summer. Warming up my bones and then putting myself in an ice bath works so well for me, both physically and psychologically. I didn’t want to give up these biohacks even during pregnancy. You can read about coldexposure during pregnancy in the previous article on the blog. This article is dedicated exclusively to saunas during pregnancy.

 During my second pregnancy, I started experiencing severe back pain. I consulted with various experts until I received one piece of advice that I did not expect at all: „You like the sauna, dry heat is not only good for your back but also increases the body’s defenses during pregnancy“. This advice surprised me a lot, because during my first pregnancy I heard that sauna use is inappropriate.

So I started searching and again asking different experts, doctors and physiotherapists. My conclusion was this: Sauna during pregnancy is possible, of course under certain conditions and rules. It is not good to take a sauna in the first trimester. I started 14 days after the end of the first trimester and very carefully. I was in the sauna for just a few minutes and I observed what it was doing to me and if I happened to feel any strange movements or protests from the baby in belly then I would quit. We agreed with the baby after the first few minutes that it was good for us and we have been continued with it. Here are the rules I put together.

Basic Rule number one which I would say is the complete basis for your decision. YOU LIKE GOING TO THE SAUNA AND YOU KNOW THAT IT IS GOOD FOR YOU. If you don’t go to the sauna and you don’t like it, I would probably not recommend you to start in such a fragile period as pregnancy. If you still want to try it, you’d better consult with your doctor.

Rule number two: nothing should be overdone. The classic sauna cycle is 3x 15 minutes with 15 minute breaks. The pregnancy sauna cycle is 2 x 10 minutes and you can take a 20 minute break in between if you feel like. The purpose is not to sweat blood, but to warm up the muscles and fascia and relax the body. After each cycle, add fluids in the form of water with magnesium, herbal tea, and indulge yourself with sweet juicy fruit.

Rule number three: find out what sauna temperature feels good for you. Personally, I feel good to have a sauna at 80 degrees, 90 degrees is too much for me and 70 is not enough. 🙂 Of course, everyone is different. Observe and try to start from the sauna with the lowest temperature and if it seems not enough, then next time you can try a sauna with a higher temperature. What I don’t recommend is jumping from one sauna to another after a few minutes.

Rule number four: do not shower your entire body with ice water and do not bathe in cooling pools. As a form of cooling down, you can easily choose a short stay in the fresh air and then a lukewarm shower or just one of these options. Those who like cold to icy water can shower their feet or stand only up to their knees in the cooling pool. Drastic cooling is not good for the body, we don’t want to send it into shock and overload it unnecessarily. Cooling pools can also be a breeding ground for bacteria and it would be really unpleasant to get any kind of inflammation during this period.

Dear future mothers, I wish you good health and well-being during this period, which may not always be easy, and I wish you to give yourself and have the opportunity to listen to yourself and your needs. If you are still not sure, consult your doctor or other health professional.

With love H.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1599303/